Microbuze electrice școlare la școlile Albeștii de Argeș, Micești și Mușătești

Elevii de la școlile din Albeștii de Argeș, Micești și Mușătești au microbuze electrice școlare noi, joi, 13 februarie 2025, cele trei (3) microbuze fiind predate către administrațiile locale, informează Biroul de presă al Consiliului Județean (CJ) Argeș.
Microbuzele au fost achiziționate de către Consiliul Județean Argeș, în cadrul unui proiect finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență. În total, prin PNRR, au fost achiziționate 28 de microbuze. Valoarea contractului de finanțare a acestui proiect este de peste 35 de milioane de lei. Până la această oră, 21 dintre acestea au ajuns la școlile din Valea Mare Pravăț, Călinești, Mihăești, Leordeni, Berevoești, Hârtiești, Schitu Golești, Lerești, Drăganu, Cetățeni, Aninoasa, Corbeni, Mălureni, Merișani, Bughea de Sus, Dragoslavele, Stoenești, Țițești și Albeștii de Argeș, Micești și Mușătești. Pe lista celor 28 de localități care vor primi microbuze, în cadrul acestui proiect, se mai regăsesc localitățile Bughea de Jos, Cocu, Tigveni, Ungheni, Moșoaia, Căteasca, Budeasa.
În plus, Consiliul Județean Argeș a mai achiziționat 17 microbuze școlare, proiect finanțat de Administrația Fondului pentru Mediu. Microbuzele vor fi livrate către Centrele Școlare de Educație Incluzivă din Curtea de Argeș și Ștefănești și comunele Vulturești, Căldăraru, Poiana Lacului, Bogați, Sălătrucu, Buzoești, Băbana, Bascov, Davidești, Popești, Mărăcineni, Vedea, Nucșoara, Dârmănești, Stâlpeni. Valoarea proiectului este de 25.000.000 lei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

RSS
Follow by Email