Jandarmeria montană Argeș, dotată cu un Jeep Wrangler

Vineri, 12 ianuarie a.c., la Pavilionul Expozițional Romexpo București, a avut loc prezentarea noii tehnici, în prezența viceprim-ministrului, ministrul afacerilor interne, Marian-Cătălin Predoiu, a șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, dr. Raed Arafat, a inspectorului general al I.G.S.U., general Dan-Paul Iamandi, a adjunctului inspectorului general al I.G.S.U., general-maior Benone-Gabriel Duduc, a inspectorului general al Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, general de brigadă Alin-Ionel Mastan, precum și a președintelui Salvamont România, Sabin Cornoiu, informează Compartimentul informare, relaţii  publice şi cu publicul al Jandarmeriei argeșene.

„Dintre cele 17 autospeciale marca Jeep Wrangler pentru acces în zone greu accesibile, alocate Jandarmeriei Române, una a ajuns la Jandarmeria Argeș și va fi folosită de jandarmii din cadrul Postului de Jandarmi Montan Arefu, pentru intervențiile în zonele montane ale județului.

Achiziția a fost făcută din fonduri europene nerambursabile prin proiectul Viziune 2020 din cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020 și vizează îmbunătățirea capacității de intervenție la urgențe medicale”, se arată în comunicat.

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

RSS
Follow by Email