În cursul lunii iulie 2019 Direcția Sanitar Veterinară și pentru Siguranță Alimentelor (DSVSA) Argeș a efectuat 295 controale pentru supravegherea stării de sănătate a animalelor și a sănătății publice, la unități cu profil restaurant, bufet, fast food, pizzerie, abatoare, fabrici de preparate carne, ferme de porci, super/hipermarketuri, farmacii veterinare, etc.
În aceeași perioadă, pentru neconformitățile constatate, consilierii DSVSA Argeș au aplicat 41 sancțiuni contravenționale, din care 3 avertismente scrise și 38 amenzi în valoare totală de 99.700 lei, astfel : 8 amenzi în valoare 9000 lei de pentru comercializarea directă către consumatorul final a produselor alimentare și a hranei pentru animale în spații necorespunzătoare sau neaprobate sanitar veterinar și fără respectarea condițiilor de igienă conform prevederilor legislației în vigoare; 11 amenzi în valoare de 22000 lei pentru nerespectarea normelor privind întreținerea spațiilor de prelucrare, depozitare și de valorificare a produselor alimentare, precum și a instalațiilor, utilajelor și a ustensilelor de lucru folosite; 7 amenzi în valoare de 34800 lei pentru manipularea produselor alimentare și a hranei pentru animale cu incălcarea normelor; două amenzi în valoare de 6000 lei, pentru neanunțarea autorității competențe cu privire la schimbarea sediului sau a punctului de lucru din domeniul farmaceutic veterinar, etc.
De asemenea, au fost confiscate și scoase din consumul public mai multe cantități și sortimente de produse alimentare: carne – 3214 kg, preparate carne – 261 kg, peşte – 85 kg, lapte – 420 l, produse lactate –620 kg, ouă – 890 bucăţi, alte produse – 32 kg. Valoarea totală a acestor produse a fost de 36.285 lei.