Astăzi ÎPS Calinic împlineşte 69 de ani

În urmă cu 69 de ani, pe 6 iunie se năştea cel care avea să devină arhiepiepiscopul de Argeş şi Muscel, Calinic
Cine este arhiepiscopul Calinic
Potrivit biografiei publicate pe site-ul arhiepiscopiei, arhiepiscopul s-a născut în Cracăul-Negru la 6 iunie 1944, din părinti ortodocși români: Elena si Haralambie, numindu-se din botez Constantin.
A studiat la Seminarul teologic din mănăstirea Neamţ (1959-1964) şi la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1964-1968).
A slujit ca preot în parohiile Tioltiur şi Inău din Transilvania (1964-1971), s-a călugărit la mănăstirea Căldăruşani în decembrie 1971, primind numele Calinic.
A îndeplinit ascultările de muzeograf şi secretar al mănăstirii de metanie (1972-1974), apoi a fost transferat la mănăstirea Cernica (1974-1977).
A fost numit stareţ al mănăstirii Sinaia (1977-1981), apoi al mănăstirii Cernica (1981-1985), arhiereu vicar al eparhiei Râmnicului şi Argeşului, cu titlul Argeşeanul şi cu reşedinţa la mănăstirea Curtea de Argeş.
În această demnitate a fost hirotonit şi instalat la 17 noiembrie 1985. La 12 februarie 1990 Sfântul Sinod a decis reînfiinţarea Episcopiei Argeşului, cu jurisdicţie peste judeţele Argeş şi Teleorman.
Ca locţiitor de episcop, la 4 aprilie 1990, a fost numit arhiereul vicar Calinic Argatu Argeşeanul, ales episcop eparhiot în 27 septembrie 1990 şi înscăunat la 18 noiembrie 1990.
În timpul slujirii sale, în toate posturile deţinute, a iniţiat restaurarea bisericilor parohiale în care a slujit. La bisericile mănăstirilor Sinaia, Cernica, Brâncoveni, Bistriţa, Clocociov, Curtea de Argeş, Aninoasa, Văleni, Robaia, Nămăieşti, Cetăţuia Negru-Vodă, Glavacioc, Cotmeana, Trivale, Negru-Vodă, care necesitau lucrări de reparaţii sau restaurări s-a îngrijit îndeaproape pentru începerea, executarea şi finalizarea lor.
Pentru activitatea cărturărească, din anul 2006, este membru al Uniunii Scriitorilor din România. În domeniul literar a scris şi coordonat numeroase lucrări şi studii în publicaţii naţionale şi internaţionale.
Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, sub preşedinţia Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, a decis să ridice, în anul 2009, Episcopia Argeşului şi Muscelului la treapta de Arhiepiscopie, iar Prea Sfinţia Sa să fie numit Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului.
Pentru a marca aşa cum se cuvine acest eveniment, astăzi este “Ziua rugăciunii şi a porşilor deschise” la Palatul Arhiepiscopal, Înaltpreasfinţia Sa aşteptându-şi oaspeţii între orele 10 şi 14 la Palat, unde va primi primi mesajele de felicitare și pe purtătorii acestora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RSS
Follow by Email